kaset döşeme, boşluklu döşeme karşılaştırması

Kaset Döşeme Nedir?

Kaset döşeme, veya diğer adıyla çift yönlü dişli (nervürlü) döşeme, üst kısmı düz olan ve alt yüzeyinde her iki yönde kirişler ile ızgara benzeri bir yapı oluşturan yapısal bir sistemdir. Nervürlü levhanın üstü normalde incedir ve alt ızgara çizgileri genellikle eşit derinlikte birbirine dik olarak döşenen kirişlerdir. Kaset döşeme sisteminin iki yönlü güçlendirmesi vardır. Tüm kirişler kolon başlarından veya kirişlerden yönlendirilir. Korunan nervürlerin derinliği, kolon başı veya kiriş derinliğiyle aynıdır. Sistem çift yönlü takviye nedeniyle daha geniş açıklıklı döşemeler için önerilir.

Kaset döşeme olarak tabir edilen bu çift doğrultulu dişli döşemelerin kullanımı yeni yönetmelikte de tarif edilmiştir. Bu tasarımda kaset kalıplar kullanılarak döşemede boşluklar oluşturulur. Bu gibi dişli döşemelerde, genelde 30-35 cm derinliğine sahip kirişler bulunmakta ve toprak üstünde çok az perde kullanılmaktadır. Dolayısı ile yatay yükleri karşılayarak yükleri düşey elemanlara aktarması gereken ana kirişler, maksimum 35 cm derinliğinde olması sebebi ile 5 kat ve üzeri yapılarda yetersiz kalmaktadır veya ciddi oranda perde kullanımını arttırmak gerekmektedir.

Deprem riskine karşı 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) pek çok konuda yeni uygulamaların önünü açmış, pek çok eski alışkanlıklara da sınırlamalar getirmiştir.

Ayrıca, küçük inşaatlarda doğru ölçüde ve yeterli sayıda kaset kalıp bulmak sorun olurken, büyük imalatlarda da hızlı ilerleyebilmek adına çok ciddi miktarda kaset kalıp ihtiyacı oluşmaktadır.

Kaset döşemeye kıyasla boşluklu döşeme sistemi

Kaset döşemeye kıyasla Volimax boşluklu sistemi daha rijit bir diyafram oluşturarak yapının deprem dayanıklılığını arttırır, lojistik avantajı ve uygulama kolaylığı sayesinde inşaat süresini ciddi oranda kısaltır.

volimax boşluklu döşeme bağlama

VOLIMAX Boşluklu Döşeme Sistemi Nedir?

VOLIMAX boşluklu döşeme sistemi, kirişsiz (mantar) döşemenin performans özelliklerinden ödün vermeden döşeme plağının ağırlığını azaltan, yapının deprem performansını artıran bir sistemdir.

VOLIMAX Boşluklu Döşeme Sistemi Nasıl Uygulanır?

VOLIMAX boşluklu döşeme sistemi, geri dönüşümlü polipropilenden (PP) imal edilmiş VOLIMAX kör kalıplarının alt ve üst donatı arasına döşemenin her iki yatay doğrultuda çalışacağı şekilde yerleştirilmesi ve betonun yerinde dökülmesi ile elde edilir.

Örnek karşılaştırma tablosu:


Bize ulaşın