STA BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK LTD. tarafından hazırlanmış olan STA4CAD yapı tasarım programı, kullanıcılarına kolaylık sağlaması amacıyla, döşeme menüsünde ABS – Boşluklu Döşeme Sistemini hazır seçenek haline getirmiştir. STA4CAD boşluklu döşeme modellemesi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. STA4CAD programını ücretsiz indirme linkine tıklayarak indirebilirsiniz.

ABS döşeme sistemine ulaşmak için aşağıdaki adımlar takip edilir:

sta4cad boşluklu döşeme modelleme 1

Hazır Plak seçeneğinden ABS sekmesi seçilir. Burada başlangıç aks aralığına ve yüklerinize göre ön boyut için döşeme kalınlığı seçilir. Seçilen ABS kalıp yüksekliğine ilave olarak 7+7 cm =14 cm alt ve üst plaka başlangıç kalınlığını ekleyerek, program otomatik döşeme kesit yüksekliğini D cm sekmesinde verir.

sta4cad boşluklu döşeme modelleme 2

Program başlangıç olarak B0, kalıp aralığını 12 cm olarak vermektedir. Bu değerin 15 cm ile başlatılması, şuana kadar yapılan ve uygulanan projeler doğrultusunda tavsiye edilir.

sta4cad boşluklu döşeme modelleme 3

Kalıp aralıkları, döşeme ölü yükü, atalet momenti, üst ve alt tabliye kalınlıkları yük kütüphanesi menüsünden manuel olarak da girilebilir.

sta4cad boşluklu döşeme modelleme kesit

Kirişsiz döşeme sistemine alternatif olarak aynı şekilde sünek olmayan kolon şerit bölgesi yapılabilir. Bu şekilde bir tasarım kolon ve perdeler arası yük aktarımına katkı sağlar.

sta4cad boşluklu döşeme modelleme kesit 2

Kolon şeritini kullanmadan, sadece kolon çevresinde zımbalama beton alanı oluşturarak daha küçük açıklıklarda boşluklu döşeme modellemesi yapılabilir.

Bundan sonraki aşamalarda, yapı tasarımında izlenmesi gereken adımlar aynı şekilde takip edilir.

Herhangi bir üst yapı projelerinde olduğu gibi, TBDY 2018 çerçevesinde sisteminize en uygun Taşıyıcı Sistem Davranış Katsayısı (R) seçilir.

bina taşıyıcı sistemleri için taşıyıcı sistem davranış kat sayısı

Programlarda boşluklu döşeme sistemi tarifinin genel mantığı, yukarıda anlatıldığı gibi, elde edilen 𝙸 kesitin, dolu kesite göre eş değer mekanik özelliklerinin belirlenmesidir.

Örneğin, 30 cm kalınlığındaki bir boşluklu döşeme sisteminde (7+16+7; t= 15 cm), 30 cm kalınlığındaki bir kirişsiz (dolu) döşemeye kıyasla, rijtilik açısından sadece %12’lik bir azalma yaşanırken, ağırlık olarak ise %30 mertebesinde bir hafifleme söz konusudur.

sta4cad boşluklu döşeme modelleme 5

STA4CAD programı, karşılaştırma sonucu ortaya çıkan oranları otomatik olarak döşeme kesitinde tanımlamaktadır. Aynı derecede önem arz eden bir başka konu da analiz sonucunda ortaya çıkan kolon etrafındaki zımbalama bölgesinin belirlenmesidir.  

Program, FEA analiz yaparak kolon etrafında oluşan kesme kuvvetlerin kapasitesini hesaplar ve ihtiyaç olan donatıyı yerleştirirken, bu bölgelere kör kalıp yerleştirmez. Yani kolon etrafında bir zımbalama bölgesi oluşturur. Kalıp planını da buna göre kullanıcıya sunar.

sta4cad boşluklu döşeme modelleme 6
sta4cad boşluklu döşeme modelleme 7
FEA Analiz Sonucu Oluşan Kesme Gerilmesi
sta4cad boşluklu döşeme modelleme görsel
Sahadaki yerleşim

STA4CAD ile boşluklu döşeme modellemesi için daha fazla bilgi için deneyimli inşaat mühendislerimizle irtibata geçmek için bu linki kullanabilirsiniz.