mantar kıyasla boşluklu döşeme

Kirişsiz (Mantar) Döşeme Nedir?

Çoğu koşulda yeni yönetmeliğe en uygun döşeme tipi kirişsiz (mantar) döşemedir. Kirişsiz döşemelerde kalıp ve donatı işçiliği basitleştiği için uygulama kolaylığı sağlanır, dolayısı ile inşaat süresi kısalır. Yapısal yükseklik en az düzeyde tasarlanabildiği için kat ve bina yüksekliği de azalır. Düz bir tavan oluştuğu için mekanik ve elektrik tesisatları kolayca döşenebilir.

Ancak kirişsiz döşeme yapıyı ağırlaştırır.

Ağırlaşan yapının tasarımı ilave elemanlar ile döngüsel olarak yapıyı daha da ağırlaştırır. Yapının zati ağırlığı arttıkça deprem kuvvetlerinin etkileri, döşemede oluşacak sehimler vb. de artacaktır. Ayrıca zemin koşullarına bağlı olarak ağırlaşan yapı zemin iyileştirme maliyetlerinin de artmasına sebep olur.

Deprem riskine karşı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018 pek çok konuda yeni uygulamaların önünü açmış, pek çok eski alışkanlıklara da sınırlamalar getirmiştir.

Kirişsiz (mantar) döşemeye kıyasla boşluklu döşeme sistemi

Çoğu projede yapıyı hafifletmek için kirişsiz döşeme yerine VOLIMAX boşluklu döşeme sistemi rahatlıkla tercih edilebilir. Boşluklu döşeme sistemi ile tasarlanan döşemeler kirişsiz döşemeye kıyasla yapının zati ağırlığını %25’e varan oranlarda azaltabilir.

volimax boşluklu döşeme bağlama

VOLIMAX Boşluklu Döşeme Sistemi Nedir?

VOLIMAX boşluklu döşeme sistemi, kirişsiz (mantar) döşemenin performans özelliklerinden ödün vermeden döşeme plağının ağırlığını azaltan, yapının deprem performansını artıran bir sistemdir.

VOLIMAX Boşluklu Döşeme Sistemi Nasıl Uygulanır?

VOLIMAX boşluklu döşeme sistemi, geri dönüşümlü polipropilenden (PP) imal edilmiş VOLIMAX kör kalıplarının alt ve üst donatı arasına döşemenin her iki yatay doğrultuda çalışacağı şekilde yerleştirilmesi ve betonun yerinde dökülmesi ile elde edilir.

Örnek karşılaştırma tablosu:


Bize ulaşın